Szukaj z NETSPRINT.PL

email: wieliczka@znp.edu.pl

Historia.

Dane historyczne

Związek Nauczycielstwa Polskiego to najstarsza organizacja nauczycielska licząca 115 lat.

Założycielem ZNP był krakowski nauczyciel, działacz społeczny Stanisław Nowak.

To on zainicjował i utworzył w Krakowie Związek Nauczycieli Ludowych. Spotkanie założycielskie odbyło się 28 grudnia 1905r. Jego imię nosi wiele szkół i przyjmują je kolejne. Przez ponad 100 lat Związek realizował szlachetne cele i zadania. Zawsze walczył o priorytet oświaty w państwie, dobro ucznia, autonomiczną szkolę, o lepsze warunki pracy i płacy nauczycieli oraz autorytet zawodowy. ZNP stał na straży prawa oświatowego, współtworzył i nowelizował jego przepisy, zapewniał nauczycielom ochronę prawną, wspierał zawodowo środowisko nauczycielskie.

Co ZNP robi dzisiaj? - otacza członków ochroną prawną, walczy o utrzymanie miejsc pracy, pomaga w zdobywaniu awansu zawodowego, prowadzi działalność socjalną, kulturalną, turystyczną i rekreacyjną, organizuje wycieczki, imprezy integracyjne środowiska nauczycielskie i ich rodziny, prowadzi własne ośrodki wypoczynkowe i sanatoryjne, posiada znaczący udział w podejmowaniu strategicznych decyzji w resorcie oświaty, współpracuje z władzami powiatowymi samorządu terytorialnego, posiada osobowość prawną.

ZNP jest w kraju najliczniejszą resortową organizacją związkową. Zrzesza 600tys. członków. Związkowcy zasiadają w gremiach najwyższych władz państwowych i samorządowych. Są radnymi wszystkich szczebli samorządu terytorialnego. Pełnią odpowiedzialne funkcje społeczne.

Wielicki Oddział ZNP jest jednym ze 160 oddziałów w Okręgu Małopolskim. Prezesem Zarządu Okręgu jest długoletni, zasłużony działacz związkowy Grażyna Ralska. Zastąpiła Ona zasłużonego, wieloletniego działacza związkowego Andrzeja Ujejskiego. Funkcję Prezesa Zarządu Głównego ZNP pełni czwartą kadencję Sławomir Broniarz.

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest jedną z najstarszych (po górniczych) organizacją związkową na terenie Wieliczki. Wielicki ZNP jest historycznie związany z Samorządową Szkołą Podstawową nr 2 powstałą w 1872r. Tu bowiem w lutym 1908 r. zawiązało się pierwsze Ognisko Związkowe i rozpoczęło działalność na rzecz wielickich nauczycieli. Po II wojnie światowej nauczyciele z terenu miasta i okolicznych wsi tworzyli jedno duże Ognisko Związkowe, na czele którego przez wiele lat stał Mieczysław Cieślik. Później funkcję te pełnił Stanisław Meisner. ZNP było wówczas organizacją zrzeszającą wszystkich nauczycieli czynnych i emerytowanych oraz pracowników administracji i obsługi szkolnej. Gminne Ogniska ZNP, działające w ówczesnym powiecie krakowskim tworzyły Oddział. Zarząd Oddziału miał siedzibę w Krakowie przy ulicy Karmelickiej 32, gdzie obecnie mieści się Zarząd Okręgu. Po reorganizacji administracyjnej terenowej w 1975r. Oddziały ZNP tworzono w siedzibach gmin.

Zarząd Wielickiego Oddziału miał swoje biuro w Inspektoracie oświaty (budynek starej poczty). Funkcję prezesa Zarządu Oddziału kolejno pełnili: Tadeusz Bednarowski, Jerzy Horski, Stanisław Gąsienica, Halina Pracuch i Halina Bryg. W 1992r ZNP znów powróciło w mury Szkoły Podstawowej nr 2, w której Zarząd Oddziału miał swoją siedzibę do roku 2006.Obecnie posiadamy lokal w Gimnazjum w Wieliczce

Prezesem Zarządu Oddziału jest Anna Grabowska. Oddział liczy 97 członków pracujących i 110 emerytów. Swoją działalnością obejmuje Miasto i Gminę Wieliczka, placówki z Wieliczki polegające Starostwu Powiatowemu, oraz Gminie Kłaj, tworząc Oddział Międzygminny, którym kieruje 16 osobowy Zarząd. Podstawową jednostką organizacyjną ZNP jest Ognisko, których w naszym Oddziale jest jedenaście. W Oddziale Wielickim działa jedna sekcje: Sekcja Emerytów i Rencistów kierowana przez Kazimierza Mikę. Motorem działalności związkowej w Sekcji Emerytów i Rencistów jest także Teresa Krzeczek, świetna organizatorka, niezwykle aktywna działaczka związkowa, inicjatorka i założycielka scentralizowanego funduszu socjalnego dla emerytowanych nauczycieli.

Opracowała: Halina Bryg